Kommunikationsarbete

Under höstmötet anordnades en workshop som upptakt till Fris gemensamma arbete med en kommunikationsplan. Nedan följer en fortsättning för er förening att ta hjälp av i arbetet. Uppföljning planeras äga rum på årsmötet i april.

Kommunikationsarbete

Kommunikation och (affärs)utveckling är nära besläktade med varandra. All extern kommunikation börjar inifrån.

Innan vi kan skapa en kommunikationsplan behöver vi ha klart för oss vart vi är på väg och varför? Vilka är vi som organisation och vad vill vi uppnå?

Vi behöver ringa in olika kommunikationsbehov och målgrupper, interna såväl som externa. Därefter kan vi välja bästa möjliga kommunikationsvägar och kanaler för respektive ändamål och målgrupp. Slutligen ska själva innehållet utformas till varje kommunikationsinsats eller kampanj.

Förbundet utgör en stor del av detta arbete men förbundet är inte mer än dess medlemsföreningar och därför är just er input så viktig. Ni utgör grunden för allt arbete som strömmar till och från Fris. Vår förhoppning är att det här arbetet inte bara genererar bättre och smidigare kommunikation mellan oss föreningar, kansli och medlemmar emellan, utan även gentemot externa intressenter och att arbetet bidrar till nytändning och verksamhetsutveckling!

Vi hoppas att ni vill avsätta tid till en enkel övning/workshop där ni i er förening reflekterar kring några förberedda frågeställningar, för att sedan dela med er av era svar.

1. Förberedelser workshop

  • Utse någon att koordinera arbetet.
  • Boka upp lämplig lokal (gärna med projektor+ljud eller TV för visning av video och bildspel).
  • Kalla till möte (eller dela upp på flera tillfällen).
  • Gruppdiskussion med videointroduktion tar ca 3 timmar.

2. Genomförande

  • Titta igenom nedanstående introduktionsvideo.
  • Har ni inte möjlighet att titta på den tillsammans går det bra att skicka ut länken med inbjudan innan.

Klicka på rutan till höger för att öppna filmen i helfönster. Om du har en långsam internetkoppling kan du behöva ladda ned filmen på din dator. Klicka på prickarna och Ladda ner.
  • Dela in er i grupper om 3-4 personer och utse en sekreterare i varje grupp.
  • I följande bildspel hittar ni instruktioner och diskussionsfrågor. Klicka på länken för att öppna upp bildspelet i nytt fönster: Länk till bildspel
  • Ni kan även bläddra i samma presentation här nedanför. (För att öppna i helfönster, klicka på de tre prickarna > Aktivera helskärm.)

Fantasi är viktigare än kunskap.

Albert Einstein
Det viktiga är inte att allt går precis enligt instruktionerna utan att ni diskuterar och vågar tänka utanför boxen. Framför allt – ha roligt!

3. Sammanfatta och skicka in svar

  • Här hittar ni formulär för att sammanfatta och skicka in era svar: Länk till formulärsidan (nytt fönster)
  • Det går också bra att maila till kansli@fris.nu om ni föredrar det.
  • Sista inlämningsdag är den 20 april.

En person som aldrig har begått ett misstag har aldrig provat något nytt.

Albert Einstein

Har ni frågor är ni välkomna att höra av er till Magnus på magnus@kortell.it eller 070-697 57 01!